Bota
Fqinjët dëgjonin zëra/ Teoricieni konspirativ mbante të mbyllur në bodrum gjashtë fëmijë
Rasti me ndalimin e gjashtë fëmijëve, as pesë vjeç, në një bodrum në Austri ka shkaktuar zemërim. Fëmijët, të cilët thuhet se janë nga Britania, u gjetën në shtëpinë e një teoricieni konspirativ 54-vjeçar dhe gruas së tij. Familja, e...
Gruaja kap mat të shoqin me një vajzë, ia gjeti fotot në telefon
Një grua tajlandeze hyri në një shtëpi publike në qytetin Phuket dhe nuk u përmbajt fizikisht ndaj një punonjëseje me të cilën burri i saj kishte lidhje. Në video shihet gruaja teksa i tërheq peshqirin, me të cilin ajo kishte...
45-vjeçari shpenzon 2 milionë $ për t’u dukur si 18-vjeç, do të shmangë plakjen
Një manjat teknologjie po shpenzon pasurinë e tij për të shmangur procesin e plakjes. Bryan Johnson, 45 vjeç, shpenzon 2 milionë dollarë në vit për një ekip prej më shumë se 30 mjekësh dhe ekspertësh mjekësorë që mbikëqyrin dhe testojnë...
Ishte ndërtuar në në vitet 1800/ Shkrumbohet nga flakët kisha historike në Londër
Kisha historike e Shën Markut, në zonën e St John's Wood të Londrës veriperëndimore, u përfshi nga flakët në orën 23:20 të së enjtes. Në vendngjarje kanë shkuar 80 zjarrfikës me 12 automjete, të cilët tre orë më vonë kanë...
Gjeofizikanti ngre alarmin: Santorini rrezikohet nga vullkani nënujor Kolumbos!
Një gjeofizikan britanik nga Imperial College London po jep alarmin për vullkanin nënujor Kolumbos në Santorini, që sipas tij, është një kërcënim serioz. Gjeofizikani Kagetan Krapkiewicz, i cili drejton një ekip kërkimor në Imperial College London, u bën thirrje shkencëtarëve...
Italianët po ndërtojnë superjahtin fluturues, pritet të kushtoj 99 milionë $
Varkat janë të destinuara të lundrojnë, por një koncept i ri nga studio pioniere italiane Lazzarini Design do t'i bëjë ato të fluturojnë në një farë mënyre. Kompania ka publikuar pamjet për krijimin e saj të fundit: Plectrum, një superjaht...
Cili është qëllimi i luftës së Putin në Ukrainë? Synonte Donetsk dhe Lugansk, por përfundoi duke shkatëruar edhe Kievin
Biznesmeni gjerman mik i Putinit, Matthias Warnich, drejtor ekzekutiv i kompanisë tashmë të zhdukur të administrimit të gazsjellësit Nord Stream 2, në një intervistë për gazetën gjermane ‘Die Zeit’ flet për takimet që pati me presidentin rus në Moskë pas...
Vrasësi i së bijës apeloi vendimin/ Mamaja shkon e veshur në gjykatë me bluzën që mban një foto tronditëse
Nëna italiane e një 18-vjeçareje të vrarë ka shkuar në gjykatë e veshur me një bluzë ku kishte stampuar një foto të trupit të copëtuar të vajzës së saj. Ajo u paraqit në gjyaktë pasi vrasësi i saj apeloi një...
U përdhunua nga xhaxhai/ Vajzës 14-vjeçare me aftësi të kufizuara i ndalohet aborti në Poloni
Një 14-vjeçareje me aftësi të kufizuara, e cila u përdhunua nga xhaxhai i saj, i është refuzuar aborti në Poloni, duke shkaktuar zemërim në të gjithë vendin. Kombi katolik ka disa nga ligjet më të rrepta për abortin në Evropë,...
Del në shitje uji nga “Disney World”, një kavanoz kushton 1000 dollarë
Disney World's Splash Mountain u mbyll të hënën në Florida, SHBA dhe transforimi në Tiana's Bayou Adventure është planifikuar të ndodhë në 2024.  Pas mbylljes, disa fansa të Disney-t janë përpjekur të fitojnë para duke shitur kavanoza të mbushura me ujë...
Dy masakra me 18 viktima brenda pak ditësh/ Shtëpia e Bardhë kërkon forcimin e kontrolleve për armët
Ndërsa banorët e Kalifornisë u përballën me dy vrasje masive brenda pak ditësh, Presidenti Joe Biden po mbështet masat për kontrollin e armëve të prezantuara nga senatorja demokrate nga Kalifornia, Dianne Feinstein. Dy ditë pasi një person i armatosur vrau...
Nuk iu paguan ditët e pushimit/ Kuzhinieri lëshon në restorant një tufë buburrecash dhe largohet
Një kuzhinier la një tufë me buburreca në kuzhinën e restorantit ku punonte, pasi u grind me punëdhënësin për pagesën e pushimeve. Mediat e huaja raportojnë se 25-vjeçari Tom Williams u largua nga puna në pijetoren Royal William IV, në...
Arrestohet siçiliani, që i dha identitetin për përdorim bosit të Cosa Nostra-s
Një italian, identiteti i të cilit u përdor nga bosi mafioz Matteo Messina Denaro, ndërsa ishte i arratisur, është arrestuar nga prokurorët në Siçili. Andrea Bonafede, një topograf 59-vjeçar sicilian, u akuzua të hënën se kishte ndihmuar mafiozin të shmangej arrestimit...
Rrëzimi i helikopterit në Ukrainë/ Dalin të dhënat e para nga hetimi
Rrëzimi i një helikopteri mbi një kopsht fëmijësh në Brovary të Ukrainës i atribuohet gabimit të pilotit, sipas të dhënave paraprake të hetimit, bazuar në burime nga Ministria e Punëve të Brendshme të Ukrainës. Sipas burimeve, piloti i helikopterit po...
VIDEO/ Momenti kur 26-vjeçari “hero” çarmatos vrasësin e 11 personave në Kaliforni
Një videon që jeni duke parë duket një burrë, i cili po çarmatos sulmuesin e dyshuar të Monterey Park duke parandaluar më shumë të vdekur në sallën e dytë të vallëzimit. Disa minuta më parë autori i dyshuar vrau 11...
Një ajsberg 15 herë më i madh se Parisi është shkëputur nga Antarktida/ Ja çfarë thonë shkencëtarët
Një ajsberg i madh, 15 herë më i madh se Parisi, u shkëput nga Antarktida të dielën, thanë shkencëtarët britanikë të hënën. Ky fenomen nuk është për shkak të ndryshimeve klimatike, megjithëse rajoni kërcënohet nga ngrohja globale, sipas Anketimit Britanik...
Jeff Bezos po mendon të shesë Washington Post për të blerë… një ekip futbolli
Miliarderi Jeff Bezos, i cili është themeluesi i Amazon, po mendon e mundësinë e hyrjes në botën e sportit duke blerë ekipin amerikan të futbollit, Washington Commanders. Plani i tij është të shesë gazetën Washington Post. Biznesmeni amerikan kishte blerë...
Dialogu Kosovë-Serbi/ Vuçiç kërcënon me dorëheqje
Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç kërcënoi se do të jepte dorëheqjen gjatë një takimi të partisë, për shkak të kritikave për trajtimin që po i bën çështjes së Kosovës. Mbrëmjen e së dielës, Vuçiç informoi partinë që drejton për planin për...
“Tradhtar”/ Protestuesit pushtojnë rrugët e Madridit, kërkojnë dorëheqjen e Kryeministrit
Mijëra njerëz dolën sot në qendër të Madridit për të protestuar kundër qeverisë socialiste dhe duke e akuzuar atë për minimin e kushtetutës, në një tubim të mbështetur nga partitë e krahut të djathtë. Demonstruesit u mblodhën në Plaza de...
FOTOT/ Njeriu i dytë që eci në Hënë martohet për të katërtën herë në moshën 93-vjeçare
Astronauti legjendar amerikan Buzz Aldrin, anëtar i misionit Apollo 11 dhe njeriu i dytë që eci në Hënë, njoftoi sot se u martua me partneren e tij dje, të premten, në ditëlindjen e tij të 93-të. Aldrin dhe Anka Fore,...
Postoi video në makinë pa vendosur rripin, Policia Britanike gjobit menjëherë Kryeministrin Rishi Sunak
Rishi Sunak u kap duke mos vendosur rripin e sigurimit në një video të postuar nga llogaria e tij zyrtare në rrjetet sociale. Policia e Lancashire nxorri njoftimin pasi kryeministri u shfaq pa rrip në një klip në Instagram teksa...
Pësoi atak kardiak në gjumë, macja i shpëton jetën kujdestares
Më 8 gusht , rreth orës 4:30 të mëngjesit, gruaja 42-vjeçare, Sam Felstead, pësoi një atak kardiak ndërsa flinte gjumë. Si me instinkt, në atë moment macja e saj, Billy, e zgjoi duke i kërcyer në gjoks dhe duke mjaulluar...
Historia/ Marinari që ngeli në mes të detit për 24 ditë mbijetoi duke ngrënë ketchup dhe galina pule
Marina kolumbiane ka shpëtuar një burrë nga Dominika, i cili thotë se mbijetoi 24 ditë në mes të detit në Karaibe në një varkë me vela, duke ngrënë ketchup, pluhur hudhre dhe galina pule. Elvis François, 47 vjeç, kishte gdhendur...
Pësoi atak kardiak/ Vdes në mbledhjen e kabinetit qeveritar Ministri i Jashtëm
Ministri i Jashtëm i Gabonit, Michael Moussa Adamo ka humbur jetën, pasi pësoi atak kardiak. Ngjarja e rëndë ndodhi gjatë një takimi të kabinetit, tha qeveria dhe një burim presidencial. Mediat e huaja shkruajnë se Moussa Adamo, 62 vjeç, një...
Pas Microsoft edhe Google shkurton rreth 12 mijë vende pune! Shkak pasiguria ekonomike
Kompania mëmë e Google po shkurton rreth 12,000 vende pune, ose 6% të fuqisë punëtore të saj. Sundar Pichai, shefi ekzekutiv i Alphabet, tha në një memo për Reuters se kompania e kishte rritur stafin e saj shumë shpejt vitet e fundit, "në një mjedis ekonomik...
“Ne jemi motra, djemtë tanë janë vëllezër, kushërinj dhe binjakë”
Dy motra i kanë lënë njerëzit pa fjalë pasi kanë thënë se dy djemtë e tyre janë vëllezër, kushërinj dhe binjakë. Brittany dhe Briana janë binjake identike që u martuan me binjakët identikë Josh dhe Jeremy Salyers dhe më pas...
Vrau regjisoren në xhirimet e filmit/ Aktori Alec Baldwin akuzohet për ‘vrasje nga pakujdesia’
Një prokuror i New Mexico akuzoi sot aktorin Alec Baldwin dhe armëpunuesin Hannah Gutierrez-Reid për vrasje nga pakujdesia në lidhje me vdekjen e regjisores Halina Hutchins në tetor 2021 në xhirimet e filmit "Rust". Zyra e Prokurorit të Qarkut Mary...
Ish-nënkryetarja e PE-së mbetet në burg, ankohet për kushtet e burgut që ishte si ‘hotel me 5 yje’
Gjyqtarët belgë vendosën t'ia zgjasin masën e paraburgimit ish-nënkryetares së Parlamentit Europian, Eva Kaili. Ajo do të qëndrojë edhe për një muaj në burgjet e Harenit. Eurodeputetja greke pas një muaji do të mund të kërkojë sërish lirimin e saj...
“Do të të vras”/ Publikohet video që gruaja i bëri kontabilistit pak momente para se të varej
Dy video tronditëse kanë dalë në dritë në lidhje me rastin e 50-vjeçarit që u gjet i varur brenda shtëpisë së tij në Moschato, Greqi. Këto janë momentet e fundit të burrit, të cilat janë filmuar nga 47-vjeçarja, që akuzohet...
Gjelat “e armatosur” vrasin dy persona
Dy burra kanë vdekur gjatë një ndeshje me gjela në Indi, pasi u prenë nga thika të vendosura te këmbët e tyre. Gande Suryapraksha Rao, po lidhte thikat në këmbët e gjelit të tij kur gjeli u tremb nga turma,...
Video shokuese/ Burri tenton të rrëmbejë nga dritarja e makinës banakieren
Momente shokuese shihen në një video kur një burrë që po blinte kafe nga dritarja e makinës, tenton të rrëmbejë të renë që po i shërbente. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e se dielës, në Auburn, Washington. Në video...
VIDEO/ Momenti kur vrasësi del shëtitje me çifte para se të qëllojë 5 persona
Pamjet rrëqethëse që po shihni tregojnë shëtitjen për rreth tetë minuta të një vrasësi, para se t’i merrte jetën 5 personave, përfshirë nënën e tij dhe një fëmijë, në 12 gusht 2021. Jake Davison, 22 vjeç shihet duke mbajtur armën...
Ambasada ruse në Suedi trazon rrjetin/ Publikon hartën ku nuk njihet pushtimi rus në Ukrainë
Dy harta që tregojnë kufirin që ndan Rusinë dhe Ukrainën u publikuan pak orë më parë në llogarinë zyrtare në Twitter të ambasadës ruse në Suedi. Fotoja e parë tregon çmimet me të cilat lëvizte gazi natyror në vendet evropiane...
“Ç’të keqe kishte bërë për të meriturar këtë?” Flet nëna e kontabilistit që u vra për borxhin 200 mijë €
Kontabilisti 50-vjeçar, i cili u gjet i varur në apartamentin e tij në Muschato, mbrëmjen e djeshme, ishte baba i dy fëmijëve. Ai ishte I martuar me një shqiptare, e fundit kjo që raportohet nga mediat greke se ka ardhur...
Video tronditëse/ Pasagjeri e xhiroi live në facebook, momenti kur rrëzohet avioni me 72 persona në bord
Një video që tregon momentet e fundit të tmerrshme brenda kabinës së avionit Yeti Airlines përpara se të rrëzohej në Nepal të dielën, është duke bërë xhiron e rrjetit. Avioni u rrëzua ndërsa po udhëtonte nga kryeqyteti Nepalez Katmandu për...
30-vjeçarja vdes nga endometrioza/ Konsultohuni me mjekun nëse keni këto simptomat që shpesh i nënvlerësojmë
Një grua në Britani, Aubrion Rogers, ndërroi jetë në moshën 30 -vjeçare nga komplikimet e endometriozës, pasi nuk kishte kohë t'i nënshtrohej operacionit gjinekologjik që do t'i kishte shpëtuar jetën. Dhe megjithëse rasti i saj është jashtëzakonisht i rrallë siç...
Gjermani/ Arrestohet aktivistja dhe fituesja e çmimit Nobel Greta Thunberg
Policia gjermane ka vënë në pranga aktivisten dhe fituesen e çmimit Nobel, Greta Thunberg, pasi kjo e fundit ka marrë pjesë në një protestë kundër prishjes së fshatit Luetzerath. Fshati i vogël, i cili është bërë vija e parë për...
“Na tërhoqi zvarrë nga flokët, na goditi me rripa”/ Deklaratat rrëqethëse të viktimave për policin përdhunues
“Ai donte që unë të isha si ‘kurvë’. Më kërkonte të bëja gjëra të çuditshme, të çmendura”, këto janë fjalët e tmerrshme të një prej viktimave të policit 48-vjeçar David Carrick, i cili pranoi se kishte kryer 24 përdhunime gjatë...
Bosi i ‘Cosa Nostras’ që dashuronte jetën luksoze/ Kur u arrestua mbante orën me vlerë 35 mijë euro
Parfumet dhe rrobat e stilistëve më të njohur ishin ndër gjërat që u gjetën në një apartament, që hetuesit besojnë se ishte shtëpia e bosit të mafias siciliane 'Cosa Nostra', Matteo Messina Denaro. Kryemafiozi 60-vjeçar, i shpallur në kërkim nga...
Influencuesja kërkon ndalimin e filtrave: Po krahasojmë veten me një version të rremë
Një influencuese ka kërkuar që filtrat në Instagram të ndalohen pasi ka treguar se si duket në të vërtetë pa to. Izzie Rodgers, e cila njihet për postimet në lidhje me aknet e saj, tha se pyet veten se si...
VIDEO/ Momenti kur karabinierët arrestojnë bosin e ‘Cosa Nostra-s’
Matteo Messina Denaro, “kumbari” i fundit i mafies siciliane dhe një nga kriminelët më të kërkuar në botë, është arrestuar në Palermo pas 30 vitesh në arrati. Denaro, 60 vjeç, i fshehur që nga viti 1993, u kap në një...
Mos t’ju shkojë ndërmend t’i hipni kamionit! Britania rrit 5-fish çmimin e gjobës për shoferët që fusin emigrantë ilegalë
Gjobat për shoferët e kamionëve që do të transportojnë emigrantë ilegalë në Britani do të rritet 5-fish. Pra nga 2,000 në 10,000 £ për emigrant, ka njoftuar ministri i imigracionit.  Robert Jenricik u tha deputetëve se veprimi po ndërmerrej si...
“Mami tha: Shpresoj të vdesësh”/ Djali zgjohet nga koma pas 10 vitesh dhe tregon përjetimet!
Një i ri i cili jetoi plot 10 vjet në gjendje vegjetative, ka treguar së fundmi detaje të historisë së pazakontë. Martin Pistorius, tanimë 47 vjeç, ishte kthyer një ditë nga shkolla me dhimbje fyti. Doktorët mendonin se ishte një...
U shënjestruan në vende publike! UNESCO: Në 2022 u rrit numri i gazetarëve të vrarë
Vrasjet e gazetarëve janë rritur me 50% në vitin 2022. UNESCO bën me dije se janë 86 të vrarë në mbarë botën vitin që lamë pas. Organizata e OKB-së foli për një "përmbysje të trendit pozitiv" të viteve të fundit,...
“24 përdhunime për 18 vjet”/ Rrëfimi tronditës i oficerit të policisë, që u shpall fajtor për sulme seksuale
Një ish-oficer policie në Londër është deklaruar fajtor për disa akuza për sulme seksuale dhe përdhunime ndaj 12 grave gjatë një periudhe 18-vjeçare, duke e bërë atë një nga shkelësit më të këqij seksualë në historinë britanike. Policia e Londrës...
DETAJE/ Arrestohet kryemafiozi i ‘Cosa Nostra’ që fshihej prej 30 vitesh!
Autoritetet italiane kanë arrestuar Matteo Messina Denaro, një bos i mafies siciliane, i cili ishte në arrati prej 30 vitesh. 60-vjeçari Denaro, i njohur me nofkën ‘Diabolik’ nga një komik italian, është një nga bosët më të fundit të Cosa...
‘DeathList’ publikon listën me 50 personazhet e famshëm që mund të vdesin këtë vit
Si çdo vit, Deathlist.net ka publikuar listën e 50 personave të njohur në të gjithë botën, të cilët rrezikojnë vdekjen këtë vit të ri. Sigurisht që ne nuk do ta publikojmë listën, por mund t’ju kujtojmë ‘Deathlist’ e ka nisur...
Djali lind me humbje të pjesshme dëgjimi, babai bën tatuazh aparatin në vesh
Një baba ka bërë tatuazh një aparat dëgjimi në mbështetje të djalit të tij shtatëvjeçar, i cili lindi me humbje të pjesshme të dëgjimit. Djali i Brad Russell, Jesse, mban një aparat dëgjimi për shkak të lindjes me vështirësi në...
Implanti i parë në botë brenda trurit për të kuruar depresionin do të testohet për herë të dytë tek njeriu 
Shkencëtarët në Inner Cosmos u përpoqën të trajtonin depresionin e një pacienti duke implantuar elektroda në kafkën e tij. Implanti i tyre kërkonte të lehtësonte depresionin e pacientit përmes impulseve të shkurtra elektrike. Pajisja është sa një qindarkë dhe balancon...
Studimi: Meshkujt që ngasin makina sportive, kanë penis të vogël
Një ekip psikologësh në Kolegjin Universitar të Londrës kanë gjetur një lidhje mes meshkujve që drejtojnë makina të shpejta sportive dhe penisit më të vogël. Ata kryen një sondazh me 200 burra të moshës nga 18 deri në 74 vjeç...
Për herë të parë në botë, filmohet nga ajri momenti kur balenat mishngrënëse vrasin peshkaqenin e madh të bardhë
Pamjet mahnitëse tregojnë balenat vrasëse që gjuajnë peshkaqenë të mëdhenj të bardhë në Afrikën e Jugut. Një ekip shkencëtarësh përdori një helikopter dhe një dron për të kapur pamjet e para ajrore të orkave që gjuanin dhe vrasin peshkaqenë të...
Në Kinë 60 mijë viktima nga covid/ Këtu Ministria e Shëndetësisë nuk vendos asnjë masë në kufi për udhëtarët kinezë
Pothuajse 60 mijë njerëz kanë vdekur nga Covid në spitalet kineze që nga fillimi i dhjetorit kur vendi lehtësoi kufizimet e rrepta të bllokimit. Lajmet e kane bërë të ditur autoritetet, raporton “The Guardian”. Një valë e madhe e virusit...
VIDEO/ Kur Lisa Marie Presley ishte e martuar me Michael Jackson dhe puthja pasionante para miliona shikuesve
Lisa Marie Presley, fëmija i vetëm i "Mbretit të Rock and Roll", Elvis Presley, ka vdekur nga një atak në zemër, siç njoftoi nëna e saj, Priscilla Presley. Sipas informacioneve, vdekja e vajzës 54-vjeçare të Elvis Presley u konfirmua në...
FOTOT/ Oficerja pushohet nga puna se bëri seks me 6 policë, por burri sërish e mbështet
Burri i një officer policie të La Verne, në Tennessee, e  cila u pushua nga puna për shkak të sjelljes së saj të pahijshme, duke përfshirë seks në detyrë me kolegët në ambientet e komisariatit, është duke "mbështetur gruan e...
Historia e trishtë/ Mamaja shikon çdo ditë djalin e vdekur në shtrat, nuk e lënë ta marrë në shtëpi!
Një nënë e shkatërruar, së cilës kohët e fundit mjekët i kanë thënë se djali i saj tetë vjeçar ka vdekur në tru, thotë se po jeton një makth të vazhdueshëm pasi qeveria e Barbados refuzoi një kërkesë që ajo...
25 vite në pushtet/ Kremlini gati të emërojë Putin si kandidat në zgjedhjet e 2024
Në Kremlin kanë nisur përgatitjet për zgjedhjet presidenciale në Rusi, të cilat pritet të mbahen në vitin 2024. Zyrtarët e administratës së presidentit po nisen nga fakti se zgjedhjet, pavarësisht luftës, do të mbahen brenda afateve të përcaktuara në muajin...
Video e frikshme/ Momenti kur furgoni merr zvarrë një burrë dhe e lë të vdekur pak metra më tej
Pamjet tronditëse tregojnë momentin kur tre burra vranë një motoçiklist duke e përplasur me një furgon. Ata ishin anëtsrë të bandës së motorçikletave dhe e vranë pasi kishte veshur 'ngjyrat' e tij në terrenin e bandës rivale të motoçikletave. Ata...
Elvis Presly i dhuroi 100 mln $ për 25 vjetor/ Si e harxhoi Lisa Marie një pasuri të tërë me drogë dhe alkool
Vdekja e Lisa Marie Presley në moshën 54-vjeçare çon në pyetjen se kush do të trashëgojë Graceland , shtëpinë e famshme të mbretit të rock and roll, Elvis Presley , e cila është gjithçka që ka mbetur nga trashëgimia e...
Çfarë sms shkëmbeu me CEO-n e Pfizer? Von der Leyen do të merret në pyetje për kontratat që firmosi
Komiteti i posaçëm i Parlamentit Evropian për pandeminë Covid-19 ka vendosur të thërrasë Presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, në një seancë dëgjimore për kontratat e vaksinës Covid-19. Në veçanti, komisioni fton Ursula von der Leyen të japë...
3600 euro për një veshkë/ Si u zbulua dhe shkatërrua rrjeti i trafikut të organeve falë një 14-vjeçari
Një rrjet i trafikut të organeve njerëzore është shkatërruar në Pakistan. ‘Si karrem’ u përdor një 14-vjeçar, i cili ishte zhdukur prej disa javësh dhe si përfundim u zbulua se i ishte hequr veshka. Mediat e huaja shkruajnë se trafikantët...
Breshka “e çmendur pas seksit” del në pension, shpëtoi llojin e tij nga zhdukja duke lënë femrat me barrë 800 herë
Breshka mashkull i quajtur Diego nga Galápagos “u tërhoq” nga detyrat e tij “fisnike” në programin e mbarështimit të parkut kombëtar Galápagos në ishullin Santa Cruz, duke “dalë në pension”. Ministri i Mjedisit të Ekuadorit Paulo Proaño Andrade e përshkruan...
“Plani i Rishi Sunak për të ndaluar gomonet do ta bëjë Britaninë të padëshiruar njësoj si Rusinë dhe Bjellorusinë”
Kreu i komunikimeve dhe fushatave në Këshillin e Refugjatëve në Mbretërinë e Bashkuar, Mark Davies ka bërë një analizë për “The Indipendent”, ku ndër të tjera shkruan se plani i kryeministrit Rishi Sunak për të ndaluar gomonet me emigrantë është...
Madonna akuzohet për trafik e abuzim të miturish me ‘jetimoren e saj’
Një organizatë jo-qeveritare i ka kërkuar presidentit të Malauit, Lazarus Chakwera të hetojë akuzat për trafikim njerëzor dhe eksperimente sociale “homoseksuale e transgjinore” në lidhje me këngëtaren amerikane Madonna dhe grupin e saj të bamirësisë ‘Raising Malawi’. Federata i kërkon...
FOTOT/ Pas publikimit të librit, sozia i Princ Harry ‘ka frikë mos e vrasin talebanët’! Ja arsyeja
Një sozi e princ Harryt thotë se tashmë fsheh fytyrën e tij në public, pasi ka frikë për jetën, pas zbulimeve të fundit në librin e princit për numrin e talebanëve që kishte vrarë. 39-vjecari, Rhys Whittock, ka punuar si...
Burri u kap duke bërë seks në publik/ Identifikohet nga gruaja pasi ia shpërndanë videot në Instagram e Facebook
Një burrë që u kap në kamera duke bërë seks me një grua në publik, në pamjet që u bënë virale globalisht u identifikua nga e dashura e tij. Joe Firby, 23-vjeç, nga Gateshead, u afeksionua me Kelly Cousins, ​​pasi...
Sulm me thikë në stacionin hekurudhor në qendër të Parisit/ 6 të plagosur, mes tyre edhe agresori
Të paktën gjashtë persona u plagosën, si pasojë e një sulmi në stacionin e trenit Gare Du Nord të Parisit, duke kufizuar hyrjen në një nga qendrat kryesore hekurudhore të kryeqytetit francez. Një person filloi të sulmonte njerëzit me thikë...
Krahasoi vaksinat Covid me Holokaustin, deputeti përjashtohet nga grupi parlamentar
Partia Konservatore ka përjashtuar një deputet nga grupi i partisë për krahasimin e vaksinave kundër Covid-19 me Holokaustin. "Andrew Bridgen e ka kaluar kufirin. Dezinformimi i vaksinave shkakton dëm dhe kushton jetë. Prandaj, unë po heq Andrew Bridgen nga deputeti...
Këtë po që nuk e prisnin! Propozohet që të rritet me dy vjet mosha e daljes në pension për francezët
Me sa duket fancezët do të duhet të punojnë edhe dy vjet më shumë për të dalë në pension. Lajmin e njoftoi sot kryeministrja Elisabeth Borne, duke zbuluar reformën jopopullore të pensioneve që do të testojë aftësinë e presidentit Emmanuel...
S’ka më mashtrime! Azilantët në Britani do i nënshtrohen testeve mjekësore që i zbulon moshën e vërtetë
Nëse deri më tani, disa azilkërkues në Britaninë e madhe kanë mundur që të gënjejnë për moshën, tani do të jetë e pamundur. Një raport për Home Office rekomandon që në rastet kur mosha e një refugjati është e diskutueshme,...
FOTOT/ Pasagjerët vetëm me të brendshme pushtojnë metrotë e Londrës
Pas një mungese trevjeçare për shkak të koronavirusit, eventi vjetor "No Trousers Tube Ride" u rikthye dje në Londër. Duke sfiduar të ftohtin dhe sytë e shumë njerëzve që i shihnin të habitur, londinezët hoqën pantallonat dhe ecën vetëm me...
Se kishim dëgjuar kurrë më parë/ Britanikët gjejnë një mënyrë të re për t’u ngrohur
Familjet që ngrohen me kaldaja me pelet druri në Mbretërinë e Bashkuar po grumbullojnë mbetjet e maceve si një alternativë për të ngrohur shtëpitë e tyre këtë dimër. Këtë e bëjnë të ditur pronarët e dyqaneve të kafshëve shtëpiake. Ky...
Hiqej sikur s’mbante mend/ Mamaja vrasëse rrëfehet, pasi policia e çoi te lumi ku hodhi foshnjën
29-vjeçarja në Veria të Greqisë, e cila akuzohet se ka hedhur në lumë foshnjën e saj 11 muajshme, tashmë ka hequr dorë nga skenat, duke u hequr sikur nuk mbante mend se çfarë kishte ndodhur, apo ku herë pas here...
Akuzoheshin për vrasjen e një ushtari/ Ekzekutohen dy burra në Iran
Irani ekzekutoi sot dy burra për vrasjen e një anëtari të forcës paraushtarake në nëntor gjatë protestave. Vrasjet e fundit dyfishojnë numrin e ekzekutimeve deri më tani në lidhje me protestat mbarëkombëtare. Dy burra të tjerë u vranë në dhjetor...
“Nuk do ngatërrohemi me ta nëse…”/ Erdogan vazhdon me kërcënimet ndaj Greqisë
Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan vazhdon me retorikën e tensionit në raport me Greqinë. Gjatë fjalimit të tij mbajtur sot në Antalia ai lëshoi kërcënime të reja ndaj Greqisë dhe nuk përtoi të dërgojë një mesazh përpara zgjedhjeve të ardhshme...
Aksident i rëndë në Turqi/ Përmbyset autobusi! Vdesin 5 persona, mes tyre edhe fëmijë
Një aksident i rëndë ka ndodhur mëngjesin e ditës së sotme në Dijarbakir, të Turqisë. Si pasojë e përmbysjes së autobusit, i cili ishte i mbushur me pasagjerë kanë humbur jetën pesë persona dhe 22 të tjerë mbetën të plagosur....
VIDEO/ Momenti kur klienti vret me armë grabitësin e restorantit, viktima ishte i armatosur
Një klient në një restorant meksikan në Houston qëlloi dhe vrau një grabitës. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e të enjtes bëri të ditur policia lokale. Dëshmitarët i thanë policisë se një burrë i veshur me maskë hyri në restorant dhe u...
“Dua ta kaloj”/ Princi Harry hyri në tunelin ku vdiq princeshë Diana, po me të njëjtën shpejtësi
Një citat nga kujtimet e reja të Princit Harry në librin e tij Spare, zbulon për herë të parë se si ai e rijetoi momentin e fundit të nënës së tij, Princeshë Diana, pak para vdekjes së saj. Ndërsa shikonte...
VIDEO/ “Trego duart… duart lart”, momenti kur policia arrestohen djalin e “El Chapo-s”
Ditën e djeshme është arrestuar djali i bosit famëkeq të drogës “El Chapo”, Ovido Guzman. Në videon që po qarkullon në internet është momnenti kur ai arrestohet në shtëpinë e tij. Në pamje shihet policia e mobilizuar dhe teksa pret...
Arrestimi i djalit të “El Chapo” kthehet në masakër/ 29 të vrarë nga përplasjet bandë-Polici
Ditën e djeshme është arrestuar djali i bosit famëkeq të drogës “El Chapo”, Ovido Guzman. Por operacioni për kapjen e tij është kthyer në një masakër të vërtetë, pasi 19 anëtarë të dyshuar të bandës dhe 10 ushtarë u vranë...
Bruksel/ Ish-nënkryetarja e PE ndodhet në burg, shkon ta takojë vajza 2-vjeçare
Ish-nënkryetarja e Parlamentit Europian, Eva Kaili, e cila ndodhet në paraburgim në burgun e grave Haren në Bruksel, ka pasur rastin të takojë sot vajzën e saj dyvjeçare. Kaili akuzohet për pjesëmarrje në skandalin e njohur Katargate, që po trondit...
Skandali i korrupsionit në Parlamentin Europian/ Rrezikohen marrëveshjet e gazit me Katarin
Skandali i korrupsionit që ka përfshirë Parlamentin Europian u thellua edhe më tej këtë javë pasi zyrtarët njoftuan se do të kërkonin heqjen e imunitetit për dy anëtarë të këtij institucioni të akuzuar se kanë marrë rryshfet nga Katari. Tashmë...
Kapet djali i bosit të drogës ‘El Chapo’/ Përplasje me armë në aeroport (VIDEO)
Autoritetet meksikane kanë arrestuar Ovidio Guzmán, djalin e famkeqit të drogës Joaquin "El Chapo" Guzmán. CNN, referuar një burimi nga qeveria federale e Meksikës, shkruan se operacioni i vështirë u konkludua të enjten në shtetin verior të Sinaloa dhe çoi...
Ngjarjet që tronditën botën! Prindërit mostra që vranë fëmijët e tyre dhe u hoqën si të pafajshëm
Rasti më i fundit makabër, ku një nënë vret me duart e saj fëmijën që ka sjellë në jetë është ai i 29-vjeçares në Greqi. Ajo hodhi në lumë foshnjën e saj 11 muajsh, i cili sot 5 janar 2023...
Kievi i përgjigjet ‘dhëmbë për dhëmbë’ Moskës/ Refuzon armëpushimin 36 orësh
Një zyrtar i lartë ukrainas hodhi poshtë sot propozimin e presidentit rus Vladimir Putin për një armëpushim 36-orësh me rastin e Krishtlindjes në Rusi. Ai tha se kjo që kërkon Moska është hipokrizi dhe tha se një "armëpushim i përkohshëm"...
“Bie shi” eurosh në Bruksel/ Rriten rrogat e 50 mijë punonjësve, ja sa paguhet Ursula von der Leyen
50.000 punëtorët e BE në Bruksel pritet që tu rriten rrogat brenda gjashtë muajve dhe si rezultat të ardhurat e tyre do të rriten me 7%. “Bild” në shkrimin e saj ka treguar edhe sa e ka rrogën kryetarja e...
Putin “vë dorën në zemër”/ Shpall 36 orë armëpushim me Ukrainën për shkak të…
Rusia do të shpallë një armëpushim në Ukrainë, i cili do të fillojë nga ora 12 e pasdites së 6 janarit deri në mesnatën e 7 janarit, raporton agjencia Interfax duke cituar Kremlinin. Kjo për shkak se Rusia feston Krishtlindjet...
Varka turke përplaset me rojen bregdetare greke, pati edhe të shtëna me armë
Një varkë patrulluese e Rojës Bregdetare greke është ngacmuar nga një mjet lundrues turk  në det gjatë orëve të mëngjesit të sotëm, teksa po kryente shërbimin e porositur për të identifikuar tre anije peshkimi turke në zonën detare në juglindje...
COVID-19/ OBSH akuzon Kinën se ka paraqitur të dhëna jo të sakta për pandeminë
"Të dhënat e Kinës për Covid-19 nuk japin një pamje të saktë të situatës në vend dhe nuk përfaqësojnë numrin e shtrimeve në spital dhe vdekjet nga sëmundja", tha sot një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Komenti...
BE gjobit Facebook dhe Instagram me 390 mln euro
Gjiganti i rrjeteve sociale Meta, pësoi një humbje të madhe ligjore të mërkurën, e cila mund të ndikojë negativisht në politikën e reklamave për Facebook dhe Instagram, pasi autoritetet kompetente evropiane zbuluan se përmes marrëveshjeve speciale, përdoruesit e këtyre mediave...
VIDEO shokuese/ Një turmë meshkujsh dhunojnë 17-vjeçaren se nuk ishte veshur “në mënyrën e duhur”
Një video tronditëse po bën xhiron e rrjetit, pasi një vajzë adoleshente sulmohet nga një turmë e madhe të rinjsh dhe burrash, pasi sipas tyre ishte veshur "në mënyrë të pahijshme" në një event në Irak. Në video shihet vajza...
VIDEO/ Përplasja që la pas 4 viktima! Momenti kur pasagjeri lajmëron pilotin se një helikopter po vinte drejt tyre
Një video nga brenda kabinës së njërit prej helikopterëve tregon momentet dramatike pak para se dy helikopterë të përplaseshin në ajër pranë parkut të pushimeve Sea World në Bregun e Artë të Australisë, duke lënë pas katër viktima. Siç shihet...
“Ishte përfshirë në bandë droge”/ Babai i Caroline tregon çfarë i shkroi Babis në letrën që i dërgoi
Ndërsa Babis Anagnostopulos është duke vuajtur dënimin në burg për vrasjen e gruas së tij Caroline Crouchs, babai i të ndjerës në një intervistë ka hedhur akuza të rënda ndaj ish-dhëndrit të tij. David Crouchs tha në një intervistë, në...
“Më lëshoi dorën dhe ra në ujë”/ Flet 29-vjeçarja që mbyti foshnjën e saj në lumë. Ishte shtruar 10 herë në Psikiatri
“Nuk e vrava fëmijën, ai u zvarrit dhe ra në ujë”, këtë ka thënë para autoriteteve, nëna 29-vjeçare që akuzohet se ka vrarë foshnjën e saj në natën e ndërrimit të viteve, duke e hedhur në ujërat e ftohta të...
Mrekulli/ Tesla bie në humnerë nga 75 metra lartësi, shpëtojnë prindrit dhe dy fëmijët e mitur
Mund të duket si një masë pa formë makina në foto, por dy të rritur dhe dy fëmijë kanë dalë të gjallë prej saj. Më konkretisht, dy prindërit janë dërguar me helikopter në spital ku ndodhen jashtë rrezikut për jetën,...
“I vranë me goditje elektrike dhe u thyen gishtat”/ Policia zbulon kampe torture në Kharkiv të Ukrainës
Autoritetet lokale njoftuan dje se kishin zbuluar 25 kampe torture në zonën rreth qytetit lindor të Ukrainës, Kharkiv, pasi rajoni u çlirua nga pushtimi rus. Në kampe, ushtarët rusë arrestuan dhe torturuan civilë, tha shefi i policisë rajonale Volodymyr Timoshko....
44 emigrantët e parë mbërrijnë me gomone në Britani/ BBC: Një vit më parë mbi 15 mijë azilkërkues ishin shqiptarë
Viti i ri sapo ka nisur dhe në Britani kanë mbërritur emigrantët e parë me gomone. BBC raporton se sot kanë mbërritur 44 emigrantë, të cilët u kapën nga Forcat Kufitare të Mbretërisë së Bashkuar dhe u dërguan në Dover....
Mori pjesë në turne pa hixhab/ Kërcënohet shahistja iraniane, emigron në Spanjë për të shpëtuar jetën
Një shahiste iraniane, e cila udhëtoi në Spanjë, të martën, u paralajmërua të mos kthehej në Iran. Kërcënimet në adresë të saj erdhën pasi ajo mori pjesë në një turne ndërkombëtar shahu në Kazakistan pa veshur hixhabin e saj. Sara...
Historia/ Burri kishte planifikuar propozimin më romantik për martesë, por gjithçka përfundoi në katastrofë
Atick Miah nga Britania kishte zgjedhur ditën e Shën Valentinit për t'i propozuar për martesë të dashurës së tij Tiana Mia. Ai e mori si një shenjë shumë pozitive që e fejuara e tij e kishte rregulluar që ata të...
Ilaçet që dikur na shëronin nga covid, mund të rrezikojnë jetën e miliona qytetarëve
Mungesa e trajtimeve të specializuara për Covid-19 për njerëzit me sistem imunitar të dobësuar ka lënë miliona qytetarë me mundësi të kufizuara trajtimi, pasi pandemia po hyn në një dimër të pasigurt. Kur u sëmur ish-presidenti i Amerikës, Donald Trump,...
Në mesazhin e Vitit të Ri Putin rrethohet nga “ushtarët e rremë”/ Kush është rusja bionde që shfaqet gjithmonë krah tij?
I rrethuar nga disa ushtarë, Presidenti rus, Vladimir Putin u ka uruar Vitin e Ri qytetarëve të vendit të tij. Por në internet po aludohet shumë nëse ishin vërtet ushtarë ata në anën e të fortit të Kremlinit? Ose thjesht...
Më shumë
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit